Život a práca v zahraničí – užitočné informácie, rady a tipy

Informujte sa o krajine v ktorej chcete pracovať

Dopredu si zistite čo najviac informácií o krajine v ktorej sa chystáte pracovať. Musíte vedieť, aké budete mať povinnosti, ale je tiež dobré vedieť, čo a kde budete potrebovať zariadiť. Prakticky v žiadnej krajine Európskej únie už Slováci nepotrebujú pracovné povolenie, avšak s dlhodobejším pobytom sú často viazané určité povinnosti. Niektoré záležitosti môže vybaviť zamestnávateľ (napr. registrácia do zdravotného a sociálneho systému), o niektoré sa však budete musieť postarať sami (registrácia pobytu a pod.).

Niektoré veci nie sú priamo povinné a nikto by vám za ne nedával pokutu, alebo vás nevyháňal z krajiny, ale je dobré ich zariadiť, alebo vybaviť. Príkladom môže byť formulár P86 v Británii. Nikto vás oficiálne nebude informovať, že by ste ho mali vyplniť a doručiť na daňový úrad, keď začnete v UK pracovať, ale ak to neurobíte môžete sa potom čudovať, prečo vám zamestnávateľ zráža z výplaty takú vysokú daň.

Sociálny, zdravotný a daňový systém funguje v každej krajine trochu inak. Preto aj ak ste už v zahraničí pracovali, ale chystáte sa do inej krajiny, ako bola tá v ktorej ste boli predtým, musíte si začať všetko zisťovať odznova.

Peniaze a doprava

Hneď ako sa rozhodnete pracovať v zahraničí, začnite si vytvárať finančnú rezervu. V zahraničí síce budete zarábať viac ako doma, ale prvú výplatu dostanete najskôr po týždni, možno až po mesiaci práce. Dovtedy si budete musieť všetko platiť z vlastného vrecka a to či už sa jedná o ubytovanie, stravu, alebo dopravu na pracovisko.

Ušetriť peniaze môžete aj pri nákupe letenky, ak si ju kúpite v dostatočnom predstihu, alebo v rámci akcie. U autobusových lístkov je cena väčšinou pevne stanovená, ale aj tu sa lístok oplatí kúpiť vopred, pretože autobus má menej sedadiel a môže sa preto skôr vypredať.

Učte sa cudzí jazyk

Aj keď sa dá nájsť práca v zahraničí aj bez znalosti cudzieho jazyka, schopnosť komunikovať v miestnom jazyku na čo najlepšej úrovni je vždy výhodou. Učenie samozrejme pôjde rýchlejšie v cudzej krajine, ale aspoň základy je dobré získať ešte pred odchodom. Dôkladná jazyková príprava je zvlášť dôležitá, ak si chcete hľadať prácu až na mieste. Takisto lepšia jazyková vybavenosť vám dá oveľa širšie možnosti na zamestnanie v zahraničí.

 

Podrobné informácie, rady a tipy na tému život a práca v Anglicku + rady pre prípravu na Anglicko

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.