Je jednoduché vzdať sa všetkého a ísť niekam do cudziny?

"To vôbec nie je jednoduché vzdať sa všetkého a ísť niekam do cudziny,kde nikoho nepoznám. "

Je to tu, už sa to blíži. Doteraz som bol mladý a študoval som na strednej škole. Úspešne sa mi podarilo ukončiť strednú školu maturitnou skúškou, čím som potešil sám seba, ale hlavne svojich rodičov, ktorí do mňa celý čas vkladali dôveru že tú školu dokončím. Pri spomienkach na tie rozhovory s rodičmi, keď som im ukázal moje študentské hodnotenia, sa vždy tak trochu pousmejem. Úprimne, niekedy boli obdobia keď ma zaujímalo kde čo, len škola nie, ale to pozná asi každý, keď sa ti páči nejaké dievča, prípadne v ženskom prípade nejaký chalan. Vtedy môže byť škola školou, ale všetko ide bokom a všetka pozornosť sa upriamuje na uskutočnenie "vytúženého cieľa" , no jednoznačne to nie je excelentný výkon v študijnej klasifikácií. No na druhej strane sú aj študenti, ktorí brali školské časy seriózne a štúdium bolo pre nich na prvom mieste, pretože sa videli už v stredoškolských časoch v úlohe vysokoškolského študenta. Tak či onak všetci sme to úspešne zvládli a je tu pred nami dlho očakávané a vytúžené leto plné vody, slnka, skvelej muziky a nekonečnej zábavy. Kto by už len nemal rád leto? Ja rozhodne toto obdobie roka milujem, však som sa v lete aj narodil. Čo sa týka budúcnosti, nechce sa mi nad ňou premýšľať pretože jediné čo pre mňa má zmysel momentálne, sú dva mesiace oddychu po štvor-ročnej námahe na strednej škole. ,,Predsa si zaslúžim trošku oddychu.", preblesne mi hlavou. Úprimne, neviem čo bude ďalej, ale ani ma to akosi netrápi. Svoju povinnosť som si splnil, škola je ukončená, maturita je doma a po registrovaní sa na úrade práce sa zo mňa stal "zamestnanec štátu". 🙂 A teraz Hurá, leto sa začína!!!!

O dva mesiace neskôr ……….

Takže dnes môžem skonštatovať, že to bolo vynikajúce leto. Mali sme veľa teplých a slnečných dní, užil som si vody a príjemných momentov do sýtosti, aj keď, na druhej strane, povedzme si úprimne, kto z nás si aspoň raz predstavil aké by to bolo, keby leto trvalo celý rok? Úžasná predstava, dlhé dni, príjemne večeri, opálené telá to by bol život 🙂 Naneštastie občas musíme prestať snívať a stáť nohami pevne na zemi. Je tu september a či už sa mi to páči alebo nie, prišiel čas, kedy by som mal začať premýšľať čo bude ďalej. Rodičia do mňa ,,hučali,, celé leto, aby som si našiel prácu, keď už som sa rozhodol ze nejdem študovať ďalej na Univerzitu. Hmm čo teraz??

Asi majú pravdu, mal by som začať pracovať. Predsa len, to čo mám vo vrecku teraz, je dosť málo na jeden víkend nie to ešte žiť z toho celý mesiac. Hm, asi sa skúsim pozrieť, čo mi trh práce ponúka. Úprimne, po celom dni strávenom za počítačom a prehliadaní pracovných ponúk som dospel k záveru. Hovorí sa že kto chce pracovať si prácu vždy nájde :-). To je pravda, našiel som pár zaujímavých pracovných ponúk, no vždy tam bol nejaký háčik. Jeden job je skvelý no plat je nízky, ďalší job znie tiež zaujímavo no je to len na dohodu, hm … aha, tu je zaujímavá ponuka. V duchu sa poteším že som konečne našiel niečo poriadne. Kliknem na ponuku a čítam si podrobnosti o požiadavkách, no čo nevidím je to čo som vidieť nechcel. Potrebujú odo mňa živnosť na výkon tejto práce, tak do toho sa mi už vôbec nechce.

Čo budem robiť? Cez leto som plánoval, že si urobím vodičský preukaz a keď budem pracovať, kúpim si auto. Avšak, peniaze, ktoré som mal našetrené sa mi akosi v lete minuli na vodku a pri tejto hodinovke čo ponúkajú si na svoje autíčko našetrím asi len v budúcom živote. Ani som si to neuvedomil, no prichytil som sa, ako sa škrabem za hlavu. Vôbec ma v júny nenapadlo že sa v septembri dostanem do takejto situácie.

Včera som sa stretol s kamošmi ktorí mi hovorili, že by chceli ísť za prácou von, no neviem či je to pre mňa, aj keď pri pive sa mi to nezdalo až taký zlý nápad.

V škole som sa učil 4 roky angličtinu, nie som síce profík, ale dohovorím sa teda teoreticky by som to skúsiť mohol. Lenže keď tak nad tým premýšľam teraz ja som vlastne nikdy nebol z domu preč na dlhšie ako je víkendová chata alebo dovolenka pri mori. To je asi niečo iné, ako žiť v cudzej krajine.

Ja vlastne ani neviem kde začať, čo mi bude potrebné a čo moji kamaráti? A čo moje kamarátky? Potenciálne budúce bývalé? A moja rodina, všetko mám nechať tu? To vôbec nieje jednoduché, vzdať sa všetkého a ísť niekam do cudziny kde nikoho nepoznám.

Keby tak išiel aspoň niektorý z mojich kamarátov so mnou, vtedy by to mohla byť celkom zábava 🙂

End of part one

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.